DÉL - SPANYOLORSZÁG - Andalúzia

Dél-Spanyolország, Andalúzia a művészetek, a kultúra, a zene, az építészet, a bikaviadalok és az óriási fiesták hazája. Ez Spanyolország talán legkülönlegesebb, legtöbb látnivalót kínáló tája. A több ezer méter magas “sierrák” fehér falvaikkal varázsolják el a látogatókat.
Utazás
Utazás Malaga - ba repülőgéppel menetrendszerű közvetlen járattal, majd a repülőtérről autóbuszokkal folytatjuk utunkat a szálláshelyünkre.
Hazautazás szintén Malagából-ból Budapestre menetrendszerű közvetlen járattal.
Szállás
4 csillagos tengerpart közeli szállások
Fuengirola - ban
Ellátás
Az utazás teljes ideje alatt biztosítjuk a félpanziós ellátást.
Időpontok
2023. október 03. - 10. / Betelt
2023. október 12. - 19. / Betelt
Részvételi díj tartalmazza:
Utazás repülőgéppel, és
modern buszokkal
Négy csillagos szállások
félpanzióval
7 éjszaka elhelyezés 2 ágyas
szobákban
max 10 kg-os feladott poggy.:
(méret: 140 x 110 x 170 cm)
20 kg-os poggyász:
kiegészítés ára: kb 23.000 Ft/fő
(méret: 140 x 110 x 170 cm)
Kötelezően fizetendő:
Baleset-, betegség- és
poggyászbiztosítás
hozzájárulás: 490 ft / fő / nap
Nemzetközi reptéri illeték:
46.900 ft
helyben fizetendő
részvételi díj: 270 Eur.
Extra fizetendő:
Egyágyas felár: ár hamarosan
(vagy társítás)
Stornóbiztosítás (3,5 %)
Programok
Egyéb
fizetendő részvételi díj: 270 Eur.
Andalúzia Spanyolország legkülönlegesebb, legtöbb látnivalót kínáló tája. A mór kultúrát idéző számtalan erőd, palota, a városok szűk utcái, virággal teli belső udvarok, és a több száz kilométer hosszú tengerpart mindenki számára rejteget kedvére való ínyencséget. Córdobát régi történelme, gazdag kultúrája teszi kihagyhatatlanná, mely az arabok fellegvára volt. A Sierra Nevada lábánál fekvő Granadában a csodálatos mór palotát, az Alhambrát tekintjük meg. A Costa del Sol fővárosában, Malagában megkóstolhatjuk a helyi fi nomságokat, míg Gibraltárban megetethetjük a híres kismajmokat.

Indulás Budapestről repülőgéppel (a menetrend függvényében) Malagába. Szállás az Andalúz tengerparton. Itt fogadja Önöket az iroda képviselője. Transzfer a szállába, majd egy üdvözlőital mellett megismerhetik a kirándulási lehetőségeket.
2. nap: Sevilla (fakultatív nap)
Eslő fakultaív kirándulásunk Sevillaba visz. Híres egyetemi város, érseki székhely. Spanyolország egyik legszebb és legérdekesebb városa, szűk, kanyargós, sikátorszerű utcáival, mór stílusú épületeivel, gyönyörű kertjeivel. Leghíresebb emlékműve, a Giraldatorony, a turisták találkozóhelye. A torony tetején a hitet ábrázoló szélkakas – giraldillo ékeskedik -, innen ered a Giralda név. Európa legnagyobb gótikus katedrálisára utal a mondás: „Aki nem látta Sevillát, nem látta a csodát.” A csoda az ebéd utáni szieszta után folytatódik. Megszólalnak a fl amenco gitárok, és a táncosok fodros ruhakölteményeikben hajnalig szórakoztatják az utazót. Spanyolország legősibb, legelőkelőbb, legimpozánsabb intézménye a sevillai aréna, amelyet 1758-ban kezdtek építeni.
3. nap: Alhambra - Albaicin
(fakultatív nap)
A mai nap Andalúzia egyik „ékkövét”, a Granada mellett található Alhambra Palotát keressük fel. Helyi kísérő segítségével az utolsó szultáni rezidenciát, a világhírű palotaegyüttest és a Generalife kerteket tekintjük meg. “Aki nem látta az Alhambrát, az nem látott semmit”, tartja a mondás, így mi sem hagyhatjuk ki a mór Naszríd-dinasztia építette örökséget, melynek a havas Sierra Nevada ad tökéletes hátteret. Délután felkeressük az Albaicin negyedet, melyet 1994-ben az UNESCO világörökség részévé választottak. Nem annyira műemlékei, mint inkább különleges hangulata ragadja meg az ide ellátogatókat.
4. nap: Córdoba (fakultatív nap)
Utazás a Guadalquivir partján fekvő Cordobába. A kirándulás visszavisz a X. századba, a nyugati arab civilizáció legjelentősebb városába, mely mindmáig megőrizte mór jellegét. Elsőként a szinte mindenki által ismert Mezquita mecsetet tekintjük meg, melynek hatalmas belső termét 850 díszes, márványból és jáspisból készített oszlop tartja. Majd bebarangoljuk az egykori zsidó óváros sikátorait, átjáróit.
5. nap: Gibraltár - Marbella
(fakultatív nap)
Az Ibériai-félsziget legdélebb részébe, Gibraltárba invitáljuk Önöket, amely 1704 óta brit felségterület, és Afrikától mindössze 14 km választja el. A spanyol szárazföldhöz csupán egy keskeny földnyelvvel kapcsolódik. Gibraltár kedves jelképe a kolóniában élő majmok. A majomszikla megtekintése után elindulunk hazafelé, de útközben rövid pihenőt teszünk Marbellában.
6. nap: Malaga - Ronda
(fakultatív nap)
Délelőtt a vad sziklaformációiról, mély szurdokáról és bájos szűk utcáiról híres Rondába töltünk felejthetetlen órákat. Itt zajlott le Spanyolország első bikavidala. Délután Costa del Sol „fővárosába”, Malagába utazunk. A napfényes Malaga szép látnivalókat, jó strandokat és gasztronómiai különlegességet nyújt.
7. nap: Szabadnap
Lehetőség van fürdeni a tengerben, kipihenni a előző napi fáradalmakat és élvezni az andalúz partvidék csodálatos klímáját.
8. nap: Hazautazás
Reggeli után a sok-sok élmény után hazautazás a malagai reptérről Budapestre.
Andalúzia
Területe 87 268 km²
Teljes népesség 7 478 432 fő
Andalúzia Spanyolország európai részének legdélebbi tájegysége és autonóm közössége. A Gibraltárral és Portugáliával is határos tartomány a Sierra Nevada több ezer méteres csúcsaitól egészen a Costa del Sol homokos tengerpartjáig terjed. Andalúziát világszerte gyönyörű városairól, mecsetjeiről, a bikaviadalokról, pompás lovairól és sherryjéről ismerik.
A tartomány neve a középkori arab megszállók (mórok) által létrehozott állam, al-Andalúsz nevéből származik, amelynek bizonytalan eredetű végső forrása valószínűleg vandálok lakta területre utal.
A tartomány központi részét az Andalúziai-medence uralja. Egykor öböl volt, de a Sierra Nevada és a Sierra Morena folyói lassan feltöltötték. A hatalmas síkságnak ezer arca van. A medencét Andalúzia legnagyobb folyója, a Guadalquivir élteti, partján mindig dús a növényzet. A mediterrán éghajlatra jellemző babérerdők, olajfaligetek és mandulafenyők borította alföld, a szárazföld belseje felé egyre dombosabbá és szárazabbá válik
Partvidékek
Costa de Almería
Costa Tropical
Costa del Sol: Andalúzia négy partszakasza közül a legismertebb. Neve napos partot jelent, ami utal arra, hogy egy évben 320 napon biztosan süt a nap. 230 km-es partvonalát szinte mindenhol hotelek, strandok övezik Motriltól egészen La Lineaig. Costa del Sol-t ma már Európa Kaliforniája, sőt Floridájaként emlegetik a lenyűgöző fekvése és páratlan klímája miatt. Ez Spanyolország és egyúttal Európa legdélebbi csücske, amelyet Afrikától egy mindössze 14 km széles szoros választ el La Lineánál illetve Gibraltárnál. Costa del Sol-on az európai színvonalú infrastruktúra, közbiztonság, egészségügyi ellátás, és a történelmi emlékek, hagyományok, valamint a városiasodás és a természet pompásan megférnek egymás mellett.
- Costa de la Luz
Történelem
A föníciaiak kora
A föníciaiak erős kolóniát hoznak létre a déli partvidék legendás városában, Tarsisban. Első világosan körvonalazható államuk, Tartésszosz királyság a Guadalquivir torkolatánál feküdt. Írott törvényeik voltak, a mezőgazdaság és a fémművesség erős városfejlődést alapozott meg.
A rómaiak kora: Baetica
A rómaiak az i. e. 2. században hódították meg a mai Andalúziát és Lusitania provinciával együtt létrehozták Hispania Citeriort, mely a leggyorsabban és legszervesebben romanizálódó területek közé tartozott. Szenátusi és császári ellenőrzés alatt állt, mely a római közigazgatás alapegysége volt. Plinius szerint 175 fallal övezett város volt a területén: 9 kolónia, 10 római és 27 latin város, 6 szabad város, 3 föderáció, 120 adófizető község. Baetica a szőlő, az olajbogyó, a búza és az árpa ill. a gyümölcstermesztés központja.
A vizigót uralom
Először ez a régió, Sevilla volt a vizigótok központja, de ez áthelyeződött Toledóba. A vizigótok (nyugati gótok) kereszténységet felvett nép volt, ma is sok templomuk nyoma fellelhető a mai templomok alapjaiban (például a cordóbai Mezquitában)
Az arab uralom: „A csodás al-Andalúsz”
711-ben az arabok (mórok) Tárik hadvezér vezetésével (7000 gyalogos berber harcos) átkelve a Gibraltári-szoroson a félszigetre, beavatkoznak a vizigót polgárháborúba és uralmuk alá hajtják a területet.
732-ben a Tours-i csatában (magyar nyelvterületen poitiers-i csata néven ismert), Martell Károly kiűzi az arabokat Galliából (csaknem a teljes mai Franciaországból), de részben e déli frank területek, valamint a mai Spanyolország és Portugália szinte teljes területei még évszázadokig a mórok kezében maradnak. Az arab-mór uralom központjai: Córdoba, Sevilla, Granada, gazdasági központjai: Málaga, Almería.
756-ban a Córdobába menekült I. Abdar-Rahmán omajjád uralkodó megalapítja a Córdobai Emirátust, önálló államát, mely a félsziget jelentős területére kiterjed. A korszakban bevezetik a mesterséges öntözést, fejlődik a selyem- és fegyvergyártás, felvirágzik a gazdaság és a kultúra. A Córdobai Emirátusra általában jellemző a vallási türelem; a keresztények közül sokan áttérnek az iszlám hitre.
1086-ban észak–afrikai berberek, az almorávidák megvédik az iszlám államot a keresztények hódításaival szemben, és a déli területeket egyesítik afrikai birodalmukkal.
Az andalúz dialektus
Andalúziában a kasztíliai spanyol nyelv déli változatát beszélik, amely a kiejtésére nézve – főleg a falvakban – erősen különbözik a standard spanyoltól. Az andalúzok nagyon gyorsan beszélnek, több hangot nem ejtenek, vagy nem úgy ejtenek ki, ahogy a művelt köznyelvben, így nagyon oda kell figyelni ahhoz, hogy megértsük őket.
Turizmus
A tartomány története és sok körülmény is közrejátszott abban, hogy Andalúzia gazdasága nem tartozik a legvonzóbbak közé az országban. A második világháború előtti Franco-rezsim olcsó munkaerőt és nyersanyagot sajtolt ki a tartományból. Az egyre szegényebb régiót az 1950-es években sikerült kicsit magához téríteni, amikor felfedezték Andalúzia tarkaságát, strandjait. Innentől kezdve turisták árasztották el az addig elzárt, szegény területeket. Az Európai Unió is foglalkozott Andalúzia felzárkóztatásával, de a segélyek csak a tartomány nyugati részének iparosodásához bizonyultak elegendőnek, amelynek központja Sevilla és Huelva. Ezen felül az infrastrukturális támogatások legalább mindenhol megalapozták az andalúz sikerágazat, a turizmus fejlődését. A tartomány lakóinak nagy része ugyanis ebből a szolgáltatási ágazatból él.
Andalúzia művészete - Mór mecsetek
A mórok nagy hatással voltak az egész ország nyelvére, kultúrájára, építészetére, hagyományaira. Andalúziában érték el a legnagyobb hatást, hiszen ez a terület volt a leghosszabb ideig mór kézen. Ma is élnek arabok a tartományban, de főleg az arab fürdők, a mecsetek és a kalifák, emírek palotái idézik a történelmi kort.
A mórok a sivatag népe, így a vizet szentként, minden élet alapjaként tisztelték. Mindemellett a Korán előírja az igaz hitűeknek a testi tisztaságot. Andalúziában ekkor tucatjával épültek az arab fürdők. Kiterjedt csővezeték hálózatokon keresztül folyt a meleg és a hideg víz a medencékbe. A közfürdőkben az egyik nap a férfiaké volt, míg a következő a nőké. A fürdőknek azonban nemcsak a megtisztulást kellett szolgálniuk, hanem érzéki elégedettséget is ki kellett váltaniuk a fürdőzőkből. Ezért igyekeztek díszes csempékkel borítani a fürdőket, és a vizet is általában kőszobrok köpték.
A mórok minden városban megépítették vallásuk jellegzetesen szent helyeit, a mecseteket. A karcsú minaretek erdejében megbúvó mecsetek akkoriban a város szívének számítottak. Azonban a reconquista után a katolikus uralkodók majdnem minden mecsetet leromboltak, vagy keresztény templommá átépítettek. A paloták mellett így ma csak a mesteri mecsetet lehet látni. Ez utóbbiakra találhatunk igazán lenyűgöző példát Córdobában, a Mezquitát, a világ egyik legnagyobb mecsetjét. Egyik leghíresebb mór műemlék Granadában, az Alhambra, a város fölött fekvő erődítmény, melynek belseje csodálatos mór palotát rejt. ASierra Nevada északi lejtőire is nagyszerű kilátással bíró palotát évente 2 millió turista keresi fel.
Azulejo
Aki ellátogat Andalúziába, sok helyen találkozik az azulejokkal. A házak, paloták és szinte minden épület belsejét ugyanis színes csempék, azulejok borítják. Külön művészeti ággá fejlődött a 13. század végén az arabok közvetítésével bekerült csempék gyártása. Használatukat nem a divat szeszélyei indokolták, hanem az a tény, hogy a csempe enyhíti a nyári hőséget. A színes, művészien kidolgozott csempék agyagból készültek. A mesterek először megfestették a táblákat, majd cinkkel, mangánnal, rézzel, vassal és kobalttal díszítették a csempéket. Ezután berakták őket egy kemencébe, és 24 órán keresztül 900 fokon égették. Végül 24 órán keresztül hűlni hagyták. Így váltak maradandóvá.
Flamenco
Ezen a tájon alakult ki ez a tánc, s Andalúzia történelmének szinte minden cseppjét magába szívta . Az andalúz cigányok között terjedt el, és így hódította meg a világot. A mórok, cigányok, berberek, zsidók és spanyolok lakta Andalúziában a központi hatalom erőszakos katolicizmusa, inkvizíciója váltotta ki a cigányokból ezt az érzelemdús táncot. Ezért is olyan nehéz flamencót táncolni, hiszen a táncnak erős érzelmeket kell kifejeznie. Szerelmet, gyászt, bánatot és elnyomást öntenek tánclépésekbe, mozdulatokba. A flamenco szó eredete a holland flaming, melynek jelentése – a táncon kívül – „flamand” és „flamingó”. A nevet a madárhoz hasonló jellegzetes kéztartásról, illetve a kecses mozgásról kaphatta. A dinamikus tánc eredetileg tapssal kísért ének volt, de mára a tapsot felváltotta és kiegészítette az elmaradhatatlan kasztanyetta (castañuela), az énekhangot pedig kiegészíti a tánc és a gitár.
Hagyományok
Bikaviadal
Spanyolul corrida. A görög és római korban is létező mulatság a mórok közvetítésével keveredett Spanyolországba. IV. Károly spanyol király megtiltotta a bikaviadalok rendezését, mert túl véresnek és barbárnak tartotta. Csak a napóleoni háborúk idején éledhetett újjá ez a szórakozás. Nem véletlen, hogy Andalúziával kapcsolatban merül fel a bikaviadal, hiszen a sevillai Plaza de Toros aréna az ország legnagyobbja. 20 ezer ember élvezheti és izgulhatja végig a torreádorok véres előadásait. A „nemzeti sport”-nak azért is van akkora sikere, mert a bikaviadalok immár társadalmi eseményekké váltak. Sokan járnak ide megbeszélni ügyes-bajos dolgaikat, sőt üzletek is köttetnek az aréna soraiban. Az évente 1000 bika és 3000 ló életét követelő attrakcióra jegyet szerezni nem könnyű feladat.
Semana santa
Andalúziában nem feledkezhetünk meg a katolikus hagyományokról, amelyek minden mediterrán nép esetében mélyen gyökereznek. A Semana santa, azaz Szent Hét, vagy idehaza Nagyhét a húsvét előtti héten veszi kezdetét, vasárnap. Ekkor körmenetek indulnak el a tartomány templomaiból, és hordozható állványzaton trónokat hordoznak körbe a városokban és falvakban. Ezeken Jézus vagy Mária ül. A gazdagon feldíszített trónusokat fehér leplekbe öltözött vezeklők, ahogy ott nevezik, penitentes követik. A leplek hagyománya még az inkvizíció idejéből ered. A penitenteseket követik a fekete ruhába öltözött, gyertyákat vivő nők, akiket servidoras-nak hívnak. A menet előtt katonai zenekar adja a ritmust. Az emberek gyakran könnybe lábadt szemekkel, keresztet vetve nézik végig, ahogy elhalad előttük a körmenet. Az sem ritka, hogy meg akarják érinteni a szobrokat.
Zsidó élet
A zsidó nép szerves része volt tartomány színes kultúrájának. Egyébként zárkózott kultúrájuk az évezredek alatt lassan keveredett, és hatott más népek hagyományaira. Az első zsidók a római korban telepedtek meg Hispánia déli részén. A nagy kolóniák szefárdoknak nevezték magukat, hiszen héberül Spanyolországot Szefaradnak nevezik. A Gibraltári-szoros miatt a kereskedelem az ő kezükben összpontosult, és nagy erőfeszítéseket tettek azért, hogy Andalúzia gazdasága javuljon. Saját nyelvük a szefárdi, ladino vagy zsidó spanyol (djudezmo, judeoespañol, ladino, sefardí), amely tulajdonképpen a kasztíliai spanyol archaikus (középkori) formája héber kölcsönszavakkal. A kegyelmet nem ismerő spanyol inkvizíció nemcsak az arabokat sújtotta, hanem minden olyan embert, akik nem tértek át a katolikus vallásra. Ebben a korban szinte minden zsidó elmenekült az országból, de nyelvüket megtartották, és mind a mai napig beszélik is Észak-Afrikában vagy Kis-Ázsiában.
Gasztronómia
Andalúz borok
Az ország második legnagyobb bortermelő tartományának már évezredes hagyományi vannak a borászat területén. Egy görög földrajztudós, Sztrabón írta le először, hogy Hispánia déli részén jó minőségű borok teremnek, amelyet a föníciaiak honosítottak meg a vidéken. Az évek során egyre finomodott a technika. 711-ben megjelentek az arab hódítók. Ugyan a Korán tiltja a szeszes italt, mégis az andalúziai borok népszerűek voltak az emirátusokban. Ebben az időben emelkedett ki a többi város közül Sheresh, a mai Jerez a borászatban. Innen kapta nevét a sherry, Andalúzia világszerte ismert bora. Az elsőként Amerikába induló hajók is pakoltak fedélzetükre a kellemes nedűből, és miután a spanyol hajók Indiába is elvitték a sherryt, ez lett az első bor, amely körbejárta a világot. Fehér szőlőből készítik, fűszerezése pedig hétpecsétes ősi titok. A fahordókban érlelt igazi sherry-márkákat Andalúzia-szerte lehet kapni. Ilyen márka a Gonzales Byass~~, a Sandeman vagy a Pedro Domecq.
Olívaolaj
Nemcsak az andalúz konyha, hanem az egész spanyol, sőt a mediterrán konyha egyik alapvető hozzávalója az olívaolaj. Az első olajfaligeteket a rómaiak hozták át Itáliából. A Guadalquivir folyó felső folyásánál alakultak ki a tartomány legnagyobb ültetvényei. Jaén provinciának például 80%-át borítják olajfaültetvények. Csak itt egyedül majdnem 13 ezer km²-nyi területet jelent. Az év során többször is terem az olajfa, és a szüretet minden helyen hagyományos mulatság kíséri.
Andalúzia híres szülöttei
Ibn Gabirol - Pablo Picasso - Federico García Lorca - Antonio Banderas - Bartolomé Esteban Murillo - Gustavo Adolfo Bécquer - Diego Velázquez