Izland

Utazás
Majd a repülőtérről autóbuszokkal folytatjuk utunkat a szálláshelyünkre
Hazautazás szintén Reykjavík -ból
Szállás
csillagos szálloda: 1. éjszaka
Akureyri-ban három csillagos
szálloda: 2. éjszaka
Mývatn-tó közeli három csillagos
szálloda: 3. éjszaka
Egilsstaðir közeli három csillagos
szálloda: 4. éjszaka
Kirkjubæjarklaustur közeli három csillagos szálloda: 5. éjszaka
Selfoss közeli három
csillagos szálloda: 6. éjszaka
Reykjavík -ban három
csillagos szálloda: 7. éjszaka
Ellátás
5 x félpanziós ellátás
2 x reggelis ellátás
(az első és az utolsó éjszaka,
Reykjavík -ban nincs vacsora)
Időpontok
2021 május 29. - től
Részvételi díj tartalmazza:
Utazás repülőgéppel, és
modern buszokkal
7 éjszaka szállást reggelivel
és 5 vacsorával
Kötelezően fizetendő:
Baleset-, betegség- és
poggyászbiztosítás: 450 ft / fő / nap
Nemzetközi reptéri illeték:
49.500 Ft/fő
Helyszínen fizetendő
kirándulás csomag: 400 Eur / fő
Egyágyas felár: 15,000 Ft/éj
(vagy társítás)
Stornóbiztosítás (4 %)
Egyéb
Kedvezményes Csomagár: 400 EUR
1. nap: Üdvözöljük Izlandon
Kora reggel elutazás Budapestről közvetlen járattal Reykjavikba. A délelőtti megérkezést követően autóbuszos és gyalogos városnézés a gyönyörű fekvésű városban.
2. nap: Vulkánok és Fjordok (425 km)A reggeli után elindulunk nyugat felé, majd megnézzük a Grábrók vulkánkrátert. Délután látogatás a Fóka Múzeumban egy északnyugat izlandi kis halászfaluban. Északabbra megállunk a Vidimyri Templomnál. Ez a tőzegből és fából épült templomocska az ősi izlandi templomépítészet egyik legszebb példánya. A festői fjord vidék mentén haladunk tovább. Szállás Akureyrit-ben.
3. nap: Akureyrit és Mývatn tó
(120 km)
Délelőtt felfedezzük Akureyrit, 17000 lakosú bájos városát. Délután Godafossra, az Istenek vízeséséhez utazunk. Tovább a Mývatn-tóig, amely ismert a geológiai csodáiról. Megállunk a furcsa lávaképződményeknél Kálfaströndben, majd egy pihentető áztatással zárjuk a napot a Mývatn Termálfürdőben.
4. nap: Láva labirintus (250 km)Reggel túrázunk egy láva labirintusban, remélve, hogy bepillantást nyerhetünk az állítólag ott élő trollok világába. Délután meglátogatjuk a forró Námaskard környékét, ahol pezsgő iszapmedencék és gőzölgő szolfatárok találhatóak. Lakatlan hegyvidéken és holdszerű környéken haladunk Kelet-Izland felé. Némi szerencsével megpillanthatunk egy sarkvidéki rókát, vagy egy rénszarvast is.
5. nap: Gleccser és Jég (470 km)
Ezen a napon megcsodálhatjuk a drámai fjord vidéket és apró halász falvait. Majd megállunk egy jéghegyekkel teli jeges lagúnánál, és felfedezzük ezt a rendkívüli helyszínt, ahol láthatunk fókákat úszni a sarkvidéki vizekben. Sétálhatunk a fekete homokos tengerparton, ahol hatalmas jéghegyek emelkednek. Majd a Vatnajökull gleccser déli részén haladunk, amely Európa legnagyobb nemzeti parkja. A több mint 2000 méter magas hegységből lenyúló gleccsernyelvek leérnek majdnem a tengerszintig.
6. nap: Déli part (240 km)
Reggeli után az Eldhraun lávamezőn haladunk át, átkelünk a déli part homokos sivatagán. Sétálunk a Reynisfjara fekete lávás strandján Vík közelében. Majd ellátogatunk az ország egyik legimpozánsabb vízeséséhez. Tovább a magas, de keskeny Seljalandsfoss vízeséshez. Itt van egy érdekes ösvény, amely az esés mögött halad.
7. nap: Izlandi lovak és az Arany kör (160 km)
Fridheimarban kezdünk, ahol megismerjük az izlandi lovak különleges történetét. Később a Geysir geotermikus mezőit keressük fel. A napjainkban is aktív Strokkur gejzír 5 percenként feltör 15-20 méteres magasságig. Délután a Thingvellir Nemzeti Parkba látogatunk. Itt tartották a világ egyik legelső parlament-jét. Körutunk végén a kora esti órákban érkezünk vissza az izlandi fővárosba, Reykjavíkba.
8. nap: Hazautazás
Transzfer a reykjaviki szállodából a Kelfaviki repülőtérre.
Izland
Izland, szigetország az Atlanti-óceán északi részén, Grönland és Skócia között, Feröertől északnyugatra, a két globális jelentőségű tektonikai lemez – az eurázsiai és az észak-amerikai lemez határvonalán.
Domborzata:
- Vulkáni sziget, amely a Közép-Atlanti-hátság vízfelszín fölé emelkedő része. A lemeztektonika szerint úgy keletkezett, hogy a két távolodó kőzetlemez (az eurázsiai, és az észak-amerikai) közötti hasadékon feltört a magma, és megszilárdult. A vulkáni kitöréseknek köszönhetően a sziget területe keletkezése óta állandóan növekszik. A sziget felszínén ma is jól megfigyelhetők a két lemez távolodásának jelei.
- A szigeten 140 vulkán van, de a kráterek száma meghaladja az ezret. 26 vulkán – némelyik időszakosan – jelenleg is működik. Legismertebb vulkánja az 1491 m magas Hekla. Izlandon rengeteg gejzír található (a szó maga is izlandi eredetű), a geotermikus energia könnyen hozzáférhető, így a meleg víz és a fűtés rendkívül olcsó.
Éghajlata:
- Északi fekvése ellenére a sziget éghajlata a Golf-áramlat szélesebb rendszerébe tartozó Irminger-áramlat mérséklő hatása miatt kevésbé zord. Az egész ország az óceáni éghajlat hideg övezetébe tartozik. A viszonylag meleg áramlat a déli és nyugati partvidéken teljes jégmentességet biztosít, míg az északi és keleti partokat ritkán, de elérheti a sodródó sarki jég a tél végén.
- A napsütéses órák száma nyáron azért is magas, mert a sziget északi fekvése miatt a nappal rendkívül hosszú. A nyári napforduló környékén a napkelte és napnyugta között több mint 20 óra telik el, és az éjszaka közepén is szürkületi derengés tapasztalható. A tél derekán viszont csak néhány órára kel fel a nap dél körül.
Történelme (röviden):
- 850 körül egy norvég hajós (Naddoddur) célja Feröer volt, de egy vihar miatt Izlandon kötött ki. Ő adta a szigetnek a Hóföld (Snjórland) nevet. Néhány évvel később a svéd Gardar körbehajózta a szigetet, és visszatérve a kontinensre csupa jót mesélt az újonnan lelt szigetről.
- Később a szigetre érkezett a norvég Flóki Vilgerðarson, de csalódnia kellett, mert a sziget közel sem olyan barátságos arcát mutatta, mint ahogy azt Gardar leírásából sejteni lehetett. El is hagyta a szigetet, amit ő jégföldnek, azaz Ísland-nak nevezett.
- 874-ben a mai Ingólfshöfði-nél kötött ki Ingólfur Arnarson, majd a part mentén hajózott tovább, és telepedett le a mai főváros helyén. A helyet ő nevezte el Reykjavíknak, ami füstös öblöt jelent. Arnarson igazi viking volt, aki kényszerűségből hagyta el Norvégiát, mivel összeütközésbe került a norvég uralkodóval, Széphajú Haralddal. Sok követője akadt, a következő 50 évben egyre többen érkeztek Norvégiából, de ezzel párhuzamosan írek és skótok is megtelepedtek a szigeten. Ezeket a betelepüléseket követően újabb jelentős számú népesség már nem érkezett a szigetre. Nagyjából 100 év kellett ahhoz, hogy a vikingek, írek, skótok keveredjenek, és egy új északi nép, az izlandi létrejöjjön. Ekkor körülbelül 15 000 ember élt a szigeten.
- 930-ban a kezdeti, országrészenként szervezett évi népgyűlések felett létrehozták az országos népgyűlést, az Alþingit. Szokás ezt a világ első parlamentjének is nevezni, de valójában inkább az utolsó törzsi, nemzetségi jellegű népgyűlés volt a feudalizmus előtti korban.
- 1000 körül a norvég király Olaf Tryggvason nyomására az izlandiak felveszik a kereszténységet. Érdekes megemlíteni, hogy amikor a törvénymondó az Alþingiban kihirdette a norvég király üzenetét, akkor csak egy kisebb összetűzés után sikerült elfogadni a javaslatot. Így is bizonyos ősi törvényeket megőriztek.
- 1911-ben megalakult az első egyetem Izlandon, Reykjavíkban. 1918-tól Izland autonóm állam perszonálunióban állt Dániával. Ügyeit a hadügy és a külügy kivételével maga intézte.
- 1944-ben népszavazást tartottak arról, hogy Izland elszakadjon-e Dániától. Mivel a szavazók 97%-a igennel szavazott, így 1944. június 17-én Þingvellirben kikiáltották az Izlandi Köztársaságot. 1946-ban tagja lett az ENSZ-nek, majd 1949-ben alapító tagja lett a NATO-nak.
Államszervezete és közigazgatása:
- Izland elnöki köztársaság. Az ország nem tagja az Európai Uniónak. A 2008–ban kirobbant gazdasági világválság azonban súlyos csapást mért az izlandi gazdaságra, ezért felmerült annak a lehetősége, hogy Izland gyorsított eljárással, akár 2011-re az unió tagja legyen.
Általános Adatok:
- Az ország lakosságának 93%-a városokban él.
- Az izlandi lakosok 93%-a evangélikus, 2%-a római katolikus, a maradék 5% pedig egyéb vallások híve.
- Izland eredeti lakossága viking és kelta eredetű. Ezt nagy biztonsággal állíthatjuk a korai telepesek írásos emlékei, illetve a genetikai és a vércsoportvizsgálatok alapján. Az egyik genetikai vizsgálat azt is kimutatta, hogy az izlandiak férfi ősei többségében viking eredetűek, míg a női ősök többségében kelták voltak.
- Izland elszigetelt fekvése miatt a bevándorlás évszázadokon át igen korlátozott volt, így az izlandiak rendkívül hasonlók egymáshoz genetikailag. Ezt kutatásoknál is kihasználják.
- Az ország nyelve, az izlandi az indoeurópai nyelvcsalád északi germán csoportjához tartozik, közeli rokonai a dán, a feröeri, a norvég és a svéd.
- Az izlandiak nagyon ragaszkodnak nyelvükhöz, és nagyon szépen megőrizték azt régi formájában. Komolyabb nehézségek nélkül tudnak olvasni sok száz évvel ezelőtti szövegeket, mert a nyelv annyira keveset változott. Guðbrandur Þórláksson (1542–1627) Sálmabók című művében azt írta, hogy a nyelvüknek nincs szüksége idegen szavakra. Ez persze technikai, gazdasági fejlődés miatt mára tarthatatlanná vált, de ennek ellenére az emberek tudatosan őrzik nyelvüket. Ennek egyik eszköze, hogy magas szinten oktatják az angol nyelvet.
Gasztronómia
- Az izlandi konyha nem túl változatos a zord éghajlat és a nyersanyagok korlátozottsága miatt. A fő alapanyagokat a (tengeri és édesvízi) halak és a háziállatok adják. A tenyésztett állatállományt csak a juhok, tehenek és lovak képviselik. A kis mennyiségű hazai zöldséget geotermikusan fűtött üvegházakban termesztik.